Namų serveris. Kodėl verta jį turėti?

Nutariau pasidalinti mintimis apie namų serverį. Šioje dalyje trumpai apžvelgsiu pačią pradžią nuo ko viskas prasidėjo.

Buvo gūdūs 2010 – ieji, kai rimčiau pradėjau domėtis Linux sistemomis. Tuo metu mano eksperimentus lydėjo duomenų praradimai (laimė ne kritiniai) ir šiaip visokie fiasko su linux sistemomis. O, bet, tačiau, kaip vėliau pasirodė, linux puiki terpė suprasti kaip gi iš ties ta kompiuterija veikia, nes “langinės” buvo jau visai protą atbukinusios.

Taip jau susiklostė, kad su visa linux’inizacija “pasinešiau” ir ant namų serverio minties. Iš pradžių, kaip man dažnai nutinka, tenorėjau išbandyti kas ten ir kaip, o apie kažkokį rimtesnį to pritaikymą net kalbos nebuvo. Vėliau viskas pasisuko kita linkme, bet apie tai ir bus vėliau 🙂

Kadangi namie voliojosi senas ir nenaudojamas kompiuteris, su nelabai ten daug RAM (supraskit operatyvios atminties) bei silpnoku CPU (čia procesorius), tai linux serverio eksperimentams buvo pats tas. Kaip žinia linux nėra labai ėdrūs sisteminiams reikalavimams, todėl pakurti ant silpno kompo kokią nors linux atmainą nėra sudėtinga. Savo bandymams pasirinkau Ubuntu server sistemą.

Įpūsti gyvybę į senuką PC nesudarė daug reikalų, pykšt pokšt ir sistema jau sukasi PC viduriuose. Kaip dabar pamenu tai buvo Ubuntu 10.04 LTS kodiniu pavadinimu Lucid Lynx. Apskritai aš mėgstu viską kas stable, todėl labai retai renkuosi kas naujausia, bet iki galo neištestuota. Kaip sakant nors ir linkęs eksperimentuoti, bet esu už stabilumą. Trumpai tariant aš visada einu nuo stable prie stable relyzų.

Na tai grįžkime prie antraštės ir pasvarstykime, kuo gerai namų serveris? Atsakymas labai paprastas, – serveris gali atlikti daug naudingų reikalų, tokių kaip saugoti jūsų informaciją vienoje vietoje, užsiimti protingo namo funkcija, komunikuoti su visa kita jūsų namų įranga. Namų serverį puikiai galima susiderinti pagal savo poreikius, o puikiai sustyguotas įrenginys veiks be priekaištų ir šeimininko įsikišimo. Apskritai paminėjus linux sistemas, tai jei vieną kartą gerai padarai ir nekiši nagų, tokia sistema veiks, veiks ir veiks diena iš dienos, metai iš metų. Už tai labai mylių šią operacinę sistemą.

O dabar paimkime paprastą pavyzdį: namie turite kelis kompiuterius, krūvą telefononų, įvairūs media grotuvai (tarkime KODI) ir visa jų naudojama informacija išsibarsčiusi po juos pačius. Todėl šį nesusipratimą nesunkiai išsprendžia namų serveris, kuris gali priglausti visą tą informaciją pas save ir dalintis su visais kitais įrenginiais jiems pareikalavus. Ir jei jūsų kompiuteris sugestų, tai jūsų duomenys liks saugūs, nes bus laikomi serveryje.

O jei esate fotografas ar muzikos kūrėjas, ar filmuojate daug vaizdinės medžiagos, tai tikrai turite daug nesuspaustos medžiagos (RAW), tad tokiu atveju namų serveris tampa nepamainomu sprendimu, nes pirkti debesis, nes pirkti debesijoje atskirą vietą gali būti brangu. O ir ten negali būti 100% garantuotas, kad atiduota informacija yra saugi. Žodžiu aš esu šalininkas to, kad asmeninę informaciją reikia laikyti pas save ir privalu rūpintis jos saugumu pačiam.

Jei kokia mintis užkabino, norite ko nors paklausti, visada galite parašyti komentarą ar pabandyti susisiekti per facebook messenger.

Iki kitų susitikimų.

9 mintys apie “Namų serveris. Kodėl verta jį turėti?

  1. Bevardis

    Pagrinde rasai apie samba serveri. O butu idomu isgirsti apie ka nors idomesnio kad ji galima butu panaudoti 😉
    Is mano naudojamu nestandartiniu dalyku, galeciau rekomenduoti pi.hole – ziauriai naudingas dalykas 🙂

    • neoromancer Įrašo autorius(-ė)

      Na aš čia abstrakčiai parašiau. Kol kas tik pradedu pildyti šitą blog’ą, tai tokios testinės ir įžanginės temos. Manau su laiku (kurio ne taip daug ir turiu) mestelsiu išsamesnių aprašymų ką gali namų serveris, ten visokie Radarr, Sonarr ir panašiai. Na o pi-hole pats naudoju, tai pabandysiu aprašyti kas ir kaip ten su ja.

  2. buvetka

    Kaip su namu tinklu? Ar konfiguravai kažką? Ar reikia atverti portą norint pasiekti serverį iš išorės. Jei taip, kaip apsaugai namų įrenginius? Pasiruošiau serverį, įsirašiau ubuntu. Bet niekaip neprisiruošiu paleisti. Daug klaustukų, o info irgi miškas, negaliu atsirinkti. ?

    • neoromancer Įrašo autorius(-ė)

      Labai priklauso ką nori leisti į išorę? Nuo įsilaužimų padeda fail2ban apie kurį taip pat rašiau. Reikia žinoti detaliau ką nori leisti per tuos portus.

      • buvetka

        Sakykim norėčiau pahostint websitą. Man reikėtų atverti 80 portą. Tai palieka duris atviras į namus. Svarstau pirkti gerą routerį ir splitint į 2 vlan. Į serverį ir į antrą routerį namų įrenginiams. Nežinau ar taip galima, bet vizija tokia kad serveris turėtų 192.168.0.*** , o antras 192.168.1.***.
        Ir pasiprašyti statio IP. Gerai mąstau? ?

        • neoromancer Įrašo autorius(-ė)

          Galima pagalvoti ir apie pfSense ugnesienę, kurioje yra galimybė kurti vlan’us ir dar ten visokie navarotai. Jei internetas mobilus, tai taip, būtina turėti statinį IP. O atskirti lokalius IP gera mintis.

          • buvetka

            Na va, vėl kažkas negirdėto 😀 Ačiū, domėsiuosi 🙂

    • neoromancer Įrašo autorius(-ė)

      Idealiu atveju serveriukas turėtų suktis 24/7, bet čia yra namų reikalas, todėl gali būti išimčių. Jei jame nėra duomenų, kuriuos reikia pasiekti iš bet kurio pasaulio taško, tai serverį galima laikyti isjungtą tarkime kol esate darbe ar moksluose. Šiuo neįprastu laikmečiu tai labai aktualu.

Parašykite komentarą